LUSTRA

Lustra – Lustrzane wnętrza…

W dawnych czasach przedmiot zwierciadła znany nielicznym był symbolem luksusu. Dziś jet to przedmiot który może kształtować i modyfikować wnętrza.

Znane nam zwierciadło (lustro) jest naturalnym elementem wyposażenia każdego mieszkania. Znamy lustra w przedpokoju i nad umywalką w łazience, dziwiłby raczej ich brak. Niektórzy wieszają również lustra w pokojach. Szczególnie dotyczy to pięknych wykonanych z najlepszego szkła egzemplarzy z kryształowych i oprawionych w ozdobne ramy luster. Te lustra pełnią dziś rolę obrazów i powiększenia przestrzeni.

Nowe realizacje


Inne realizacje

Dość popularne jest posługiwanie się lustrzanymi płaszczyznami jako wybornym środkiem do modyfikowania wnętrz co stwarza w nich zmiany proporcji likwidowania ciasnoty w mieszkaniowych zaułkach. Jednak, że tworzenie z nich przestrzeni lustrzanej to zabieg sprytny, choć złudny, jednak użyteczny. Przynajmniej wzrokowo. Przy odrobinie fantazji warto zastosować lustrzany żart który oparty uruchomi w nas wrażenie wywołania zjawiska odbicia naszej duszy i ciała. Dobrym przykładem jest ustawiona roślinność która na tle lustrzanej ściany utworzy wrażenie całego zagajnika. Umieszczenie luster naprzeciwko siebie rozciągnie, choć tylko pozornie lecz nieskończenie to także bezie to widoczne jako „wąskie gardło”.

Lustra zawieszone w naszych mieszkaniach naprzeciw okna powiększa oraz rozjaśnia, każdy pokój. Ciekawym efektem jest wyłożenie lustrami dwóch sąsiednich ścian w rogu wnętrza. Sztuczki jakie mogą okazać się bardzo praktyczne zarówno w malutkiej łazience, jak i w dużym przedpokoju podzielonym ilością drzwi prowadzących do kolejnych pomieszczeń może okazać się idealnym rozwiązaniem przez wstawienie w nich odpowiedniej ilości luster. Zarówno drzwi, jak i wąskie pasemka muru jeżeli między nimi wyłożymy lustrami, przedpokój zamieni się w salę balową, którą docenimy niekoniecznie w karnawale. Lustrzana przestrzeń ścienna zmieni wnętrze nie do poznania. W sposób to nieoceniony, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z pomieszczeniami wąskimi i wydłużonymi. Taki właśnie kształt mają korytarze, niekiedy kuchnie lub jeden z mniejszych pokoi w nowym budownictwie.

Sterowanie taflami luster to sztuka dla tworzących. Na dłuższej ścianie pozwoli wyśmienicie poprawić proporcje pomieszczenia. Pokrycie całej ściany od podłogi aż po sufit zapewniają firmy oferujące zabudowę wnęk szafami o przesuwnych drzwiach, które tak naprawdę są lustrami przytwierdzonymi do płyty. Szafy tego rodzaju najlepiej pasują w sypialni. Przydać się może również w przedpokoju pod warunkiem, że nie mamy gromady dzieci które bezładnie porzucając się po powrocie z podwórka: rowery, piłki i inne przedmioty służące zabawie które zagrażają zarysowaniem lub stłuczeniem lustra.

Nie polecamy a nawet częściowo zabraniamy stosowanie luster w pokojach dziecięcych. Lustrzane szafy pojawiły się na rynku przed kilkoma laty. Choć są kosztowne i nie zawsze możliwe do „wmontowania” w już zagospodarowanym mieszkaniu to i tak często je wstawiamy by urozmaicić nasze pomieszczenia. Inaczej rzecz się przedstawia w przypadku małych lusterek w kawałkach. Najczęściej spotykane wymiary to 15×15, 30×30 lub 15×30 cm. Łatwo je wpasować a za ich pomocą kompletnie odmienić otoczenie. Wyklejając szczyt lub lico drzwi posiadanej już szafy stwarzamy całkowitą zmianę naszego otoczenia.

Można wykładać nimi inne meble, drzwi w poszczególnych pomieszczeniach mieszkalnych oraz dowolne fragmenty ścian i sufitu. Powtarzalność niewielkiej formy pojedynczego elementu w układy nie muszą być monolitem. Można dowolnie modyfikować i rozbudowywać stosownie do potrzeb. W sposób jednorodny czy też szachowy lustra są naszą dekoracją. Przykład malutkiej kuchni w której można ułożyć schodkową piramidę nad blatem umieszczonym naprzeciw ciągu roboczego i zastępując stół do powszednich posiłków. Kuchnia stanie się po tym zabiegu przestronniejsza optycznie. Kontrola własnego odbicia przy codziennym śniadaniu nikomu nie zawadzi. W przedpokoju dowolność lusterkowych układów pozwala zwolnić optycznie miejsce. Przykręcenie wieszaków na lustrach stanowi odmienność. Pokój nastolatki przemieni się przestrzenne imprezowe wnętrze.

Prosta i skuteczna jest wymiana stłuczonych fragmentów. W starym budownictwie lepiej stosować układ poziomy luster. W mieszkaniach niskich pionowe konfiguracje lusterkowe to skuteczniejsza metoda. Pozornie obniżą, a drugie podwyższą pomieszczenie. Lustra w każdym domu wprowadzają z zasady feng shui.

Niesłuszne przekonanie sprawiło, że niektórzy konsultanci stali się prawdziwymi niewolnikami tego swoistego elementu wyposażenia wnętrza. Olbrzymia wiara niezawodności luster jest tak duża, że wielu laików ocenia wartość aranżacji feng shui danej przestrzeni po ilości zamontowanych w niej luster. Tymczasem na żadnym polu nie wyróżnia się jakichkolwiek przedmiotów i działań, które byłyby tylko korzystne lub tylko niekorzystne.

Cokolwiek oddziałuje na człowieka tak to pod jego wpływem zmienia on swoje postępowanie, funkcjonowanie co może prowadzić zarówno pozytywne jak i negatywne rezultaty. Wynika zaś z tego, że wszelkiego rodzaju lustra i lusterka, które dla człowieka zawsze były i prawdopodobnie będą czymś magicznym należy stosować z rozwagą i według pewnych zasad.

Należy zdać sobie sprawę, że lustra i powierzchnie odbijające funkcjonują na wielu polach. Są one z jednej strony by odbijać złe energie, z drugiej zaś zaciągać dobre i pozytywne siły energetyczne. Niekorzystny kształt pomieszczenia możemy zmienić we właściwy dla nas sposób przez ustawienie odpowiednio poszczególnych luster. Mogą też zafałszować prawdziwą przestrzeń.

Jednak współdziałać i rozmawiać z lustrami musimy pamiętać także o świetle, gdyż lustra są lustrami właśnie dzięki światłu. Najważniejszą funkcją feng shui są lustra zharmonizowane z przestrzenią. Mamy tu na myśli maskowanie lub niwelowanie wszelkich ubytków i niedoskonałości w kształtach pomieszczeń. Lustra najczęściej wiesza się na ukośnych ścianach czy też na wszelkiego rodzaju występach, tam gdzie zabrakło fragmentu przestrzeni. Obkłada się nimi słupy oraz inne przeszkody. Należy pamiętać o tym, by jak najmniej luster wisiało naprzeciwko siebie gdyż tworzą złudną głębię. Należy także uważać by nigdy nie znalazły się na one wprost drzwi wejściowych są typowym odbiciem wpływającej do przestrzeni energii.

Innym zastosowaniem luster jest wykorzystanie ich właściwości zmniejszania i powiększania, rozjaśniania i rozświetlania małych i ciasnych pomieszczeń oraz zbyt dużych to stworzenia dobrego samopoczucia. Dobrze powieszone w przedpokoju lustro sprawia, że sami, a także nasi goście, będziemy śmielej i spokojniej się poruszać, czuć itp. Nadaje dobry nastrój co sprawia że wchodząc nawet do niedużych mieszkań czy pokoi nie odczuwamy ciasnoty czy tez innych złych odczuć.

Należy pamiętać, że według feng shui energia życia, ma przyciągać i która płynąc drogami sprawia że człowiek porusza się w przestrzeni, biegnie jak jego wzrok i płynie jak jego myśl.

Prosta obserwacja zachowań dzieci może dać nam wskazówkę, czy trzeba powiesić lustro, czy nie. Dzieci wchodząc do przedpokoju wchodzą z pewnymi obawami. Wówczas powiększenie pomieszczenia lustrami odwraca niekorzystną sytuację. Odwrotnie jeżeli dzieci, w którymś rejonie domu lub mieszkania są nadmiernie ruchliwe, niewykluczone wówczas, że zdjęcie lustra okaże się znakomitą pomocą w opanowaniu tego żywiołu.

Jeżeli chodzi o przedpokój to poczucie ciasnoty, zdaje się być najbardziej problematycznym i szczególnie niewygodnym miejscem w całej idei naszych mieszkań w blokowych osiedlowych. Wielu z nas szukając dodatkowego miejsca tworzy do magazynowania przedmiotów pawlacze tuż nad drzwiami wejściowymi co dodatkowo przytłacza, zawęża naszą przestrzeń. Zharmonizowana przestrzeń przy po wejściu w nasze progi domu najważniejsza dla feng shui, że mimo ogólnego zakazu mocowania luster na sufitach, w przypadku pawlaczy pozwala się na umieszczanie pod nimi lustrzane elementy, aby pawlacz nie wisiał nad naszymi głowami.

Oprócz przedpokoi funkcję powiększania naszych przestrzeni zawdzięczamy lustrom które najczęściej wykorzystujemy zawieszając je w jadalniach, co korzystnie wpływa na trawienie. Chińskie restauracje przepełnione są różnego rodzaju lustrami i powierzchni które odbijają światło.

Pytając przypadkową osobę czym jest i co robi lustro, z pewnością odpowiedziałaby, że odbija to, co się przed nim znajduje. Ta prosta obserwacja znajduje całkowicie zastosowanie w feng shui. Super byłoby w żadnym lustrze nie znaleźć odbijających się obiektów. Sytuacja architektoniczna uznana powszechnie za niekorzystną może zostać zmieniona przez szklane tafle ścienne i tym samym okienne.

Eksperci twierdzą, że feng shui nie warto w domu lub mieszkaniu pomnażać w ilość słupów, naroży, schodów, wejść do ubikacji czy też piecyków kuchennych. Dlatego wieszanie luster w naszych mieszkaniach, biurach i innych pomieszczeniach, że tak powiem bez mnożenia wspomnianych obiektów uznaje się za niekorzystne. Zaś warto wiedzieć, żeby w lustrze coś się odbijało, to obserwacja musi sprawiać mieszkańcom przyjemność lub wprowadzać w dobry nastrój.

Ładny widok zza okna przyciąga nas do danego zamieszkania a sztucznie pomnożona ilość kwiatów, która potrafi zdziałać cuda, szczególnie, gdy zadbamy też o dobre oświetlenie.